Kreta - śródziemnomorska perła

Kreta - śródziemnomorska perła Turkusowe wody laguny Balos.

Największa wyspa grecka i najbardziej wysunięty na południe punkt Europy. Miłośników historii kusi ruinami starożytnych budowli, amatorom plażowania oferuje przyjazny klimat i rajskie plaże. Dajcie się zaprosić na podróż po Krecie!

Kiedy, jak i czym, czyli garść praktyki

Myśląc o wypadzie na wakacje poza sezonem stricte wakacyjnym, często rozglądamy się za bardzo odległymi kierunkami egzotycznymi. Jeśli jednak wolicie pozostać w Europie, radzimy rozważyć krótkie wakacje na Krecie – pięknej greckiej wyspie Morza Śródziemnego. Dzięki afrykańskim wpływom przyjazny klimat pozwoli nam już w kwietniu cieszyć się powiewami lata, które potrwa nawet do października. Na wyspę dostaniecie się samolotem na dwa lotniska: większe i starsze w stolicy wyspy – Iraklionie, gdzie lata większość połączeń czarterowych lub na mniejsze, obsługiwane przez tanie linie lotnicze - w mieście Chania. Jeśli planujecie wakacje na własną rękę i poszukujecie taniej alternatywy, naturalnym wyborem będzie leżąca na północnym zachodzie Chania. W samym centrum miasta możecie z powodzeniem poszukać też noclegu, gdyż baza hotelowa jest całkiem przyzwoita, a ceny – szczególnie poza sezonem – na rozsądnym poziomie. Możecie oczywiście rozejrzeć się za noclegiem również w mniejszych miasteczkach, ale planując podróżowanie po wyspie weźcie pod uwagę czas, jaki „stracicie” na przemieszczanie się po niej. Na Krecie działa sieć autobusów, łącząca główne miasta, jednak trasa poprzez góry i wąwozy znacznie wydłuża czas podróży, co na pewno warto mieć na uwadze.

Właściwa baza wypadowa

Wybierając miejsce noclegu zastanówcie się przede wszystkim, czy bardziej zależy Wam na zwiedzaniu historycznych ruin (wtedy polecamy Wschód i Iraklion), czy na ulubionych przez turystów plażach i lagunach – wtedy warto zostać w Chani. Jako kompromis możecie też poszukać noclegu w miasteczku Rethymno, znanego z weneckiego portu i usytuowanej na wzgórzu majestatycznej fortecy. Zarówno z Chanii jak i Rhetymno dostaniecie się autobusem do wąwozu Samaria – najdłuższego suchego wąwozu Europy i jednej z największych atrakcji samej Krety. Jeśli zostajecie na Krecie przynajmniej kilka dni i macie apetyt na kilka ciekawych miejsc, rozważcie wynajęcie samochodu, który dam Wam elastyczność czasową oraz możliwość zatrzymania w malowniczych miejscach poza szlakiem, które na Krecie trafiają się na każdym górskim zakrętem.

Zachodnia bajka

Zielona i znacznie – naszym zdaniem – ciekawsza część wyspy to właśnie zachód. Chania kusi pięknym weneckim portem oraz kolorowymi kamieniczkami. Miasto jest też wspaniałą bazą wypadową do dwóch bajecznych miejsc na zachodnim wybrzeżu: na plażę Elafonisi i lagunę Balos. Elafonisi słynie z drobnego różowego piaseczku i krystalicznie czystej laguny, przez którą spokojnie przejdziemy na malutką wysepkę. Dojedziemy tam autobusem z dworca w Chani bądź samochodem, w obu przypadkach musimy jednak liczyć się z kilkoma godzinami trasy po krętych kreteńskich drogach. My rekomendujemy wynająć samochód i objechać całe wybrzeże z północy na południe, zatrzymując się pod drodze na mniej uczęszczanej, szerokiej plaży Falassarna o krystalicznie czystej wodzie i bialutkim piasku. Droga z plaży Falassarna na Elafonisi jest już z resztą sama w sobie wspaniałą atrakcją, prowadzi bowiem przez urocze, uczepione gór malutkie wioseczki i pełna jest zapierających dech w piersiach widoków na bezkresne morze. O ile na Elafonisi wygodniej i szybciej dojedziemy samochodem, o tyle wycieczkę na lagunę Balos polecamy odbyć jako rejs w dodatkowym postojem na pobliskiej wyspie. Godzinę drogi od Chani – w porcie Kissamos - złapiemy statek wycieczkowy, zahaczający o wyspę Gramvousa, na której możemy wspiąć się na szczyt i z ruin zamku podziwiać widok na całą okolicę. Później jeszcze krótki rejs z wyspy i już możemy wylegiwać się na białym piasku i kąpać w krystalicznych wodach laguny. Pierwsze rejsy wycieczkowe na Balos ruszają końcem kwietnia, wtedy jednak silnie wiejący wiatr może nieprzyjemnie potęgować uczucie zimna. Z kolei od czerwca do sierpnia turyści wręcz wysypują się tam ze statków, dlatego optymalnymi miesiącami na odwiedzenie Balos, jak i całej pięknej Krety, wydają się maj i wrzesień. Niezależnie jednak od tego, którą część Krety i jaki miesiąc wybierzecie, na pewno będziecie zachwyceni wyspą, jej widokami i atrakcjami.


Autor: Edyta Górecka
32 113
cen ze świata
116
państw
2 406
komentarzy
1 000 000
użytkowników rocznie